Klonování úloh jako cesta k vyrovnání obtížnosti různých variant testu?

  • 22. dubna 2021
    11:00 – 12:30
Autorka

Ing. Lenka Fiřtová, Scio

Palčivá otázka

Jak pracovat s existencí více variant testu ve vztahu k laické veřejnosti? Jak řešitele ujistit o srovnatelnosti výsledků napříč variantami? Je klonování jednou z cest, jak v očích řešitelů zvýšit důvěru ve srovnatelnost variant?

Abstrakt

V rámci Národních srovnávacích zkoušek organizovaných společností Scio lze skládat mimo jiné test Obecných studijních předpokladů. Jde o jediný test Národních srovnávacích zkoušek, který je kvůli vysokému počtu uchazečů administrován ve dvou variantách. Uchazečům je výsledek testu předáván ve formě percentilu, tudíž není nutné, aby byla obtížnost variant zcela stejná, přesto však o jejich srovnatelnou obtížnost společnost Scio usiluje.

Příspěvek se bude věnovat opatřením, která za tím účelem společnost Scio používá, s důrazem na tzv. klonování úloh. Klonováním je myšleno vytvoření takové úlohy, která je od původní úlohy na pohled odlišná, ale která je analogická v principu řešení. Příspěvek bude na datech z Národních srovnávacích zkoušek demonstrovat, že i malá změna ve znění úlohy při zachování principu řešení může mít značný vliv na obtížnost a diskriminační schopnost úlohy. Diskuse se bude věnovat možným příčinám těchto rozdílů a faktorům, které mohou mít na obtížnost úloh vliv.

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info